Mästare2020-semifinaler 27–31.1.

Mästare2020-semifinalerna arrangeras under 27–31.1.2020.

Semifinaler arrangeras runt om i Finland av cirka 30 olika läroanstalter. Sammanlagt har semifinalerna 1 475 deltagare.

I tabellen nedan finns information om Mästare2020-tävlingsgrenarnas semifinaler, semifinalplatser och semifinalkoordinatorns kontaktuppgifter.

GrenTidpunktSemifinalplatsSemifinalkoordinator
101 Fordonsteknik29-30.1.OSAO, Haukipudas enhet
Asemakyläntie 5
90840 Haukipudas

Keuda, Mäntsäläs enhet
Lukkarinpolku 2
04600 Mäntsälä
Jussi Hiivala, OSAO
jussi.hiivala@osao.fi
050 317 4564

102 Bilskadereparation29.1.OSAO, Haukipudas enhet
Ammattitie 1, Korikorjaamo
90840 Haukipudas
Matti Pekkarinen, OSAO
matti.pekkarinen@osao.fi
040 058 8513
103 Billackering29-30.1.OSAO, Haukiputaan yksikkö
Asemakyläntie 5
90840 Haukipudas
Jouni Puolakanaho, OSAO
jouni.puolakanaho@osao.fi
050 317 4759
104 Tranportlogistik28-30.1.OSAO, Kempeleen-Liminka enhet
Niittyrannantie 5
90440 Kempele

Savon ammattiopisto, Iisalmi
Sonkajärventie 114
74100 Iisalmi

Tredu
Vaajakatu 13
33101 Tammerfors
Jarmo Iivari, OSAO
jarmo.iivari@osao.fi
050 536 7875

Petteri Makkonen, Sakky
petteri.makkonen@sakky.fi
044 785 3376

Jorma Eskola, Tredu
jorma.eskola@tampere.fi
044 486 3917 
105 Användning av skogsmaskin 29-30.1.Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Sedu
Tuomarniementie 55
63700 Ähtäri

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Tiedepuisto 3
28600 Björneborg

OSAO
Jokijärventie 2
93400 Taivalkoski

Etelä-Savon ammattiopisto Esedu
Metsäkouluntie 10
50101 Mikkeli
Jouni Kortetjärvi, OSAO
jouni.kortetjarvi@osao.fi
040 517 7505
201 CAD-planering30.1.Salo ja Tornio, mer information publieras senare.Harri Hassinen
harri.hassinen@sakky.fi
044 7704 412
202 Mediateknik28.-30.1.Stadin ammatti- ja aikuisopisto
Kullervonkadun toimipaikka, Käpylä Kullevonkatu 11
00610 Helsingfors
Timo Hurme, Stadin
ammatti- ja aikuisopisto
timo.hurme@edu.hel.fi
050 401 3648
203 Mediaplanering30.1.Tampereen seudun ammattiopisto Tredu
Hepolamminkatu 10, B byggnad
33720 Tammerfors
Minna Alanko-Pirinen, Tredu
minna.alanko-pirinen@tampere.fi
040 800 7461
204 Databehandling30.1.Business College Helsinki
Rautatieläisenkatu 5
00520 Helsingfors
Harri Hautala,Business College Helsingfors
harri.hautala@bc.fi
044 775 6315
205 Datorer och nätverk30.1.OSAO
Kaukovainio enhet,
Kotkantie 2 C
90250 Uleåborg
Mikko Hiltunen, OSAO
mikko.hiltunen@osao.fi
040 573 2586
206 Produktion av webbsidor31.1.Business College Helsingfors
Rautatieläisenkatu 5, 4 krs.
00520 Helsingfors
Tapio Kattainen,
Business College Helsinki
tapio.kattainen@bc.fi
050 355 1706
301 Kundbetjäning och försäljning29.1.Prisma, Sello
Leppävaarankatu 5
02600 Esbo

Prisma Björneborg, Mikkola
Itäkeskuksenkaari 6
28130 Björneborg

Prisma Kuopio
Savilahdentie 10
70700 Kuopio

Prisma Rovaniemi
Teollisuustie 2
96320 Rovaniemi
Kaisa Alaraatikka, OSAO
kaisa.alaraatikka@osao.fi
040 141 5384
302 Frisering28.1.Hyria Koulutus Oy
Käräjäkatu 2
11130 Riihimäki

Keski-Pohjanmaan koulutuskuntayhtymä KPEDU
Terveystie 1
67200 Kokkola
Heidi Hietala, KPEDU
heidi.hietala@kpedu.fi
044 7250 460

Seija Siitonen, Hyria
seija.siitonen@hyria.fi
050 415 3419
303 Skönhetsvård29-30.1.OSAO, Kontinkankaan yksikkö
Kiviharjuntie 6 (Paasi-rakennus )
902220 Uleåborg
Tiina Anttila, OSAO
tiina.anttila@osao.fi
050 317 4539

Outi Tukki, OSAO
outi.tukki@osao.fi
050 317 4568
304 Floristik28.1.Tävlingsplatser publiceras snart Pasi Kivilompolo, Osao
pasi.kivilompolo@osao.fi
050 530 0433
305 Närvårdare29.1.Suomen Diakoniaopisto
Uleåborg kampus
Albertinkatu 16B

Stadin ammattiopisto/Axxell
Vilppulaväg enhet
Vilppulantie 14
00700 Helsingfors
90100 Uleåborg

Turun ammatti-instituutti
Uudenmaantie 43
20720 Åbo
Maire Toivanen, Suomen Diakoniaopisto
maire.toivanen@sdo.fi
050 312 5653
306 Rengörningsservice29.1.Oulun Palvelualan Opisto
Teuvo Pakkalan katu 15
90130 Uleåborg 
Sirpa Liuska, OPAO
sirpa.liuska@opao.fi
050 433 3949
307 Klädsömnad29.1.OSAO, Haukipudas enhet
Asemakyläntie 5
90840 Haukipudas
Eini Alajeesiö, OSAO
eini.alajeesio@osao.fi
050 526 0553
308 Visuellt försäljningsarbete29.1.OSAO
Kauppakeskus Zeppelin, Uleåborg
Zeppeliinintie 1
90450 Kempele

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Prisma Björneborg, Mikkola
Itäkeskuksenkaari 6
28130 Björneborg 
Outi Manninen, OSAO
outi.manninen@osao.fi
040 652 6935
310 Företagsamhet29.1.Prakticum
Jan-Magnus Janssons plats 5
00560 Helsingfors

Business College Helsinki
Rautatieläisenkatu 5
00520 Helsingfors

Gradia Jyväskylä
Priimus
Taulumäentie 45
40200 Jyväskylä

Mercuria
Martinlaaksontie 36
01620 Vanda

Savon ammattiopisto
Osmajoentie 75
78210 Varkaus

Pekka Karukka, OSAO
pekka.karukka@osao.fi
040 556 5111

Jukka Vehmas, OSAO
jukka.vehmas@osao.fi
040 732 1587 
310 Företagsamhet (fortsätter)Kpedu
Närvilänkatu 8
67100 Kokkola

Omnia
Leppävaaran yksikkö
Upseerinkatu 11
02070 Esbo

VAAO
Vanhakyläntie 2
37601 Valkeakoski
312 Turism29.1.Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä Keuda
Sibeliuksenväylä 55
04400 Järvenpää

Sedu
Ammattikoulunkatu 10
62100 Lapua

Lapin Koulutuskeskus Redu
Jokiväylä 9
96300 Rovaniemi 
Kimmo Siuruainen, REDU
kimmo.siuruainen@redu.fi
040 356 6975
313 Ekonomiförvaltning30.1.OSAO, Palvelut
Kotkantie 2 C
90250 Uleåborg

Savon ammattiopisto
Leväsentie 2
70700 Kuopio

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Satamakatu 19 C
26100 Rauma

Koulutuskeskus Salpaus
Ståhlberginkatu 4 A
15110 Lahtis
Elisa Koukkari, OSAO
elisa.koukkari@osao.fi
040 700 2608
314 Säkerhetsbranschen29.1.Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Tiedepuisto 3, lohko 1
28600 Pori

Lappia
Urheilukatu 6
95400 Tornio
Juha Eskelinen, Gradia
juha.eskelinen@gradia.fi
040 341 5620
401 Möbelsnickare29.1.Saimaan ammattiopisto,
Sampo
Imatran toimipiste
Koulukatu 5
55120 Imatra

Länsi-Uudenmaan koulutus-
kuntayhtymä, Luksia
Ojakkalantie 6
03100 Nummela

Länsirannikon Koulutus Oy,
WinNova
Professorintie 5
28600 Björneborg

Jokilaaksojen koulutus-
kuntayhtymä, Jedu
Opintie 2
85100 Kalajoki
Reima Mäntyranta, JEDU
reima.mantyranta@jedu.fi
044 769 2223
402 Ventilationsmontör28-30.1.OSAO
Kotkantie 2
90250 Uleåborg
Ari Kurtti, OSAO
ari.kurtti@osao.fi
044 703 7817
404 Målning och tapetsering29.1.Koulutuskeskus Brahe
Kummatinkatu 3, liikuntahalli
92150 Raahe
Tuija Nurkkala, Brahe
tuija.nurkkala@raahenedu.fi
040 025 2138
405 Rörläggning28-29.1.OSAO
Kotkantie 2 A
90250 Uleåborg

Hyria koulutus Oy
Sakonkatu 1
11100 Riihimäki 
Jussi Vuoti, OSAO
jussi.vuoti@osao.fi
050 317 4847
406 Elinstallation29-30.1.Ylä-savon ammattiopisto
Asevelikatu 4
74100 Iisalmi

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Satamakatu 19
26100 Rauma

Nivalan ammattiopisto JEDU
Maliskyläntie 2
85500 Nivala

Tampereen seudun ammattiopisto Tredu
Hepolamminkatu 10, S-byggnad
33720 Tammerfors
Kari Kenttä, Lappia
kari.kentta@lappia.fi
044 749 2714
407 Husbyggnad, timmermansarbete28.1.Tampereen seudun ammattiopisto Tredu
Publiceras senare

Ammattiopisto Lappia
Etappitie 4
95400 Tornio

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Satamakatu 19
26100 Rauma
Veijo Matala, Lappia
veijo.matala@lappia.fi
040 717 9966
408 Husbyggnad, murning och plattsättning30.1.Vantaan Ammattiopisto Varia
Tennistie 1
01370 Vanda
Veijo Matala, Lappia
veijo.matala@lappia.fi
040 717 9966
410 Anläggning av grönområde29.1.OSAO,
Kempele enhet
Piriläntie 155
90440 Kempele
Ismo Lindroth, Osao
ismo.lindroth@osao.fi
0500 258 340
411 Infrastrukturbyggande29.-30.1.Ylä-Savon ammattiopisto
Takojantie 9
70900 Toivala

TTS Työtehoseura
Kiljavantie 6
05200 Rajamäki 
Kai Niemelä, YSAO
kai.niemela@ysao.fi
040 079 8527

Jere Hänninen, TTS Työtehoseura
jere.hanninen@tts.fi
044 714 3834
501 Bagare-konditor29-30.1.Osao, Kaukovainio enhet, palvelut
Kotkantie 2 C
90250 Uleåborg

Omnia, Esbo centrum
Lakelankatu 1
02770 Esbo
Maritta Vikeväinen, Osao
maritta.vikevainen@osao.fi
050 317 4774
502 Kock29.1.Hyria Koulutus Oy
Sakonkatu 1, A-talo luokka A132
11100 Riihimäki

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Tekniikantie 2, ravintola- ja catering/elintarvikeosasto, WinNovan palvelukadun päässä
28600 Pori

Koulutuskeskus Salpaus
Svinhufvudinkatu 6 E, 2. kerroksen opetuskeittiöt
15110 Lahti

Gradia Jyväskylä
Taulumäentie 45, Priimuksen kampus
40200 Jyväskylä

OSAO
Niittyrannantie 5, Kempele-Limingan yksikkö
90440 Kempele
Riikka Vanhala, Osao
riikka.vanhala@osao.fi
050 543 2836
504 Servitör29.1.OSAO
Opetusravintola Hilikku
Kasarmintie 8 H
90130 Uleåborg

Omnia
Opetusravintola Henricus
Kirkkokatu 16 A
02770 Esbo

Gradia Jyväskylä
Priimus
Taulumäentie 45
40100 Jyväskylä

Länsirannikon Koulutus Oy
WinNova
Tekniikantie 2
28600 Björneborg
Pentti Ojala, Osao
pentti.ojala@osao.fi
050 309 2396
601 Automationsteknik14-16.1.Luksia
Toivonkatu 4
08100 Lohja

Tampereen ammattiopisto Tredu
Hepolamminkatu, S-talo
33101 Tammerfors

OSAO
Kotkantie 2 A
90250 Uleåborg
Tapani Mainio, OSAO
tapani.mainio@osao.fi
050 317 4743
602 Elektronik och robotik29-30.1.Tampereen seudun ammattiopisto Tredu
Hepolamminkatu 10, S byggnad
33101 Tammerfors
Tommi Siren, Tredu
tommi.siren@tampere.fi
050 343 6744
603 CNC-maskinbearbetning28.1.Den tävlandes
egen läroanstalt
Pekka Suominen, Turun ammatti-instituutti
pekka.suominen@turku.fi
040 181 2704
605 Plåt och svetsning29.1.Koulutuskeskus Salpaus
Vipusenkatu 5A
15230 Lahtis

Gradia Jyväskylä
Viitaniementie 1C
40720 Jyväskylä

Tampereen seudun ammattiopisto Tredu
Hepolamminkatu 10
33101 Tammerfors

Savon ammattiopisto
Presidentinkatu 3
70101 Kuopio

Koulutuskeskus Jedu
Opintie 2
85100 Kalajoki
Mauri Liekola, JEDU
mauri.liekola@jedu.fi
040 150 8435
606 Styckegodsautomation28-29.1.OSAO
Kaukovainio enhet
Kotkantie 2 A
90250 Uleåborg
Harri Jylhä, Osao
harri.jylha@osao.fi
040 482 4980
P1 Rengöringsservice29.1.Ammattiopisto Luovi,
Tornion toimipiste
Keskikatu 69
95400 Tornio

Attendo Mittumaari hoivakoti
Länsiranta 26
95400 Tornio 
Minna Keisu, Luovi
minna.keisu@luovi.fi
040 319 3125
P2 Logistik29-30.1.Ammattiopisto Luovi 
Varikkotie 8
91500  Muhos  
Riku Kaajakari , Luovi
riku.kaajakari@luovi.fi
040 319 3159 
P3 Kundbetjäning och försäljning29.1.Kauppakeskus Zeppelin
Zeppeliinintie 1
90450 Kempele 
Pirjo Huikuri, Luovi
pirjo.huikuri@luovi.fi
040 319 3108 

#mästare2020 #kännframtiden

Du är möjligen intresserad av

Inhiberingen av evenemanget Mästare2020 Jyväskylä: svar på ofta ställda frågor

På grund av coronavirusläget och statsrådets beslut inhiberades evenemanget Mästare2020 […]

Evenemanget Mästare2020 Jyväskylä inhiberas

På grund av coronavirusläget och med beaktande av Statsrådets rekommendation […]

Meddelande från Mästare2020-evenemanget i Jyväskylä gällande coronavirusläget

Mästare-evenemanget arrangeras 11-14.5.2020 i Mäss- och evenemangscentret Paviljonki i Jyväskylä. […]

Evenemangets huvudsamarbetspartners