Taitaja2020-semifinaalit 27.1.–31.1.

Taitaja2020-seminaalit käydään 27.1.–31.1.2020 välisenä aikana.

Semifinaaleja järjestetään ympäri Suomen noin 30 eri oppilaitoksen voimin. Mukana on suuri joukko kilpailijoita, yhteensä 1 461. Tulokset julkaistaan Taitajan verkkosivuilla viikolla 7.

Alla olevaan taulukkoon on koottu Taitaja2020-kilpailulajien semifinaaliajankohdat ja -kilpailupaikat sekä semifinaalikoordinaattorien yhteystiedot.

Laji AjankohtaSemifinaalipaikkaSemifinaalikoordinaattori
101 Ajoneuvotekniikka29.-30.1.OSAO, Haukiputaan yksikkö
Asemakyläntie 5
90840 Haukipudas

Keuda, Mäntsälän toimipiste
Lukkarinpolku 2
04600 Mäntsälä
Jussi Hiivala, OSAO
jussi.hiivala@osao.fi
050 317 4564

Atte Määttä
atte.maatta@keuda.fi
04600 Mäntsälä
102 Autokorinkorjaus29.1.OSAO, Haukiputaan yksikkö
Ammattitie 1, Korikorjaamo
90840 Haukipudas
Matti Pekkarinen, OSAO
matti.pekkarinen@osao.fi
040 058 8513
103 Automaalaus29.-30.1.OSAO, Haukiputaan yksikkö
Asemakyläntie 5
90840 Haukipudas
Jouni Puolakanaho, OSAO
jouni.puolakanaho@osao.fi
050 317 4759
104 Kuljetuslogistiikka28.-30.1.OSAO, Kempeleen-Limingan yksikkö
Niittyrannantie 5
90440 Kempele

Savon ammattiopisto ja Ylä-Savon
ammattiopisto, Iisalmi
Sonkajärventie 114
74100 Iisalmi

Tredu
Vaajakatu 13
33101 Tampere
Jarmo Iivari, OSAO
jarmo.iivari@osao.fi
050 536 7875

Petteri Makkonen, Sakky
petteri.makkonen@sakky.fi
044 785 3376

Jorma Eskola, Tredu
jorma.eskola@tampere.fi
044 486 3917 
105 Metsäkoneen käyttö 29.-30.1.Seinäjoen koulutuskuntayhtymä Sedu
Tuomarniementie 55
63700 Ähtäri

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Tiedepuisto 3
28600 Pori

OSAO
Jokijärventie 2
93400 Taivalkoski

Etelä-Savon ammattiopisto Esedu
Metsäkouluntie 10
50101 Mikkeli
Jouni Kortetjärvi, OSAO
jouni.kortetjarvi@osao.fi
040 517 7505
201 CAD-suunnittelu30.1.Salo ja Tornio, tarkemmat osoitetiedot julkaistaan pianHarri Hassinen
harri.hassinen@sakky.fi
044 7704 412
202 Mediatekniikka28.-30.1.Stadin ammatti- ja aikuisopisto
Kullervonkadun toimipaikka, Käpylä Kullevonkatu 11
00610 Helsinki
Timo Hurme, Stadin
ammatti- ja aikuisopisto
timo.hurme@edu.hel.fi
050 401 3648
203 Mediasuunnittelu30.1.Tampereen seudun ammattiopisto Tredu
Hepolamminkatu 10, B-rakennus
33720 Tampere
Minna Alanko-Pirinen, Tredu
minna.alanko-pirinen@tampere.fi
040 800 7461
204 Tietojenkäsittely30.1.Business College Helsinki
Rautatieläisenkatu 5
00520 Helsinki
Harri Hautala,Business College Helsinki
harri.hautala@bc.fi
044 775 6315
205 Tietokoneet ja verkot30.1.OSAO
Kaukovainion yksikkö,
Kotkantie 2 C
90250 Oulu
Mikko Hiltunen, OSAO
mikko.hiltunen@osao.fi
040 573 2586
206 Verkkosivujen tuottaminen31.1.Business College Helsinki
Rautatieläisenkatu 5, 4 krs.
00520 Helsinki
Tapio Kattainen,
Business College Helsinki
tapio.kattainen@bc.fi
050 355 1706
301 Asiakaspalvelu ja myynti29.1.Prisma, Sello
Leppävaarankatu 5
02600 Espoo

Prisma Pori, Mikkola
Itäkeskuksenkaari 6
28130 Pori

Prisma Kuopio
Savilahdentie 10
70700 Kuopio

Prisma Rovaniemi
Teollisuustie 2
96320 Rovaniemi
Kaisa Alaraatikka, OSAO
kaisa.alaraatikka@osao.fi
040 141 5384
302 Hiusmuotoilu28.1.Hyria Koulutus Oy
Käräjäkatu 2
11130 Riihimäki

Keski-Pohjanmaan koulutuskuntayhtymä KPEDU
Terveystie 1
67200 Kokkola
Heidi Hietala, KPEDU
heidi.hietala@kpedu.fi
044 7250 460

Seija Siitonen, Hyria
seija.siitonen@hyria.fi
050 415 3419
303 Kauneudenhoito29.-30.1.OSAO, Kontinkankaan yksikkö
Kiviharjuntie 6 (Paasi-rakennus )
902220 Oulu
Tiina Anttila, OSAO
tiina.anttila@osao.fi
050 317 4539

Outi Tukki, OSAO
outi.tukki@osao.fi
050 317 4568
304 Floristiikka28.1.Kilpailupaikat julkaistaan pian Pasi Kivilompolo, Osao
pasi.kivilompolo@osao.fi
050 530 0433
305 Lähihoitaja29.1.Suomen Diakoniaopisto
Oulun kampus
Albertinkatu 16B

Stadin ammattiopisto/Axxell
Vilppulantien toimipaikka
Vilppulantie 14
00700 Helsinki
90100 Oulu

Turun ammatti-instituutti
Uudenmaantie 43
20720 Turku
Maire Toivanen, Suomen Diakoniaopisto
maire.toivanen@sdo.fi
050 312 5653
306 Puhdistuspalvelu/ikärajaton29.1.Oulun Palvelualan Opisto
Teuvo Pakkalan katu 15
90130 Oulu 
Sirpa Liuska, OPAO
sirpa.liuska@opao.fi
050 433 3949
307 Vaatteenvalmistus29.1.OSAO, Haukiputaan yksikkö
Asemakyläntie 5
90840 Haukipudas
Eini Alajeesiö, OSAO
eini.alajeesio@osao.fi
050 526 0553
308 Visuaalinen myyntityö29.1.OSAO
Kauppakeskus Zeppelin, Oulu
Zeppeliinintie 1
90450 Kempele

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Prisma Pori, Mikkola
Itäkeskuksenkaari 6
28130 Pori 
Outi Manninen, OSAO
outi.manninen@osao.fi
040 652 6935
310 Yrittäjyys29.1.Prakticum
Jan-Magnus Janssons plats 5
00560 Helsinki

Business College Helsinki
Rautatieläisenkatu 5
00520 Helsinki

Gradia Jyväskylä
Priimus
Taulumäentie 45
40200 Jyväskylä

Mercuria
Martinlaaksontie 36
01620 Vantaa

Savon ammattiopisto
Osmajoentie 75
78210 Varkaus

Pekka Karukka, OSAO
pekka.karukka@osao.fi
040 556 5111

Jukka Vehmas, OSAO
jukka.vehmas@osao.fi
040 732 1587 
310 Yrittäjyys (jatkuu)Kpedu
Närvilänkatu 8
67100 Kokkola

Omnia
Leppävaaran yksikkö
Upseerinkatu 11
02070 Espoo

VAAO
Vanhakyläntie 2
37601 Valkeakoski
312 Matkailu29.1.Keski-Uudenmaan koulutuskuntayhtymä Keuda
Sibeliuksenväylä 55
04400 Järvenpää

Sedu
Ammattikoulunkatu 10
62100 Lapua

Lapin Koulutuskeskus Redu
Jokiväylä 9
96300 Rovaniemi 
Kimmo Siuruainen, REDU
kimmo.siuruainen@redu.fi
040 356 6975
313 Taloushallinto30.1.OSAO, Palvelut
Kotkantie 2 C
90250 Oulu

Savon ammattiopisto
Leväsentie 2
70700 Kuopio

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Satamakatu 19 C
26100 Rauma

Koulutuskeskus Salpaus
Ståhlberginkatu 4 A
15110 Lahti
Elisa Koukkari, OSAO
elisa.koukkari@osao.fi
040 700 2608
314 Turvallisuusala29.1.Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Tiedepuisto 3, lohko 1
28600 Pori

Lappia
Urheilukatu 6
95400 Tornio
Juha Eskelinen, Gradia
juha.eskelinen@gradia.fi
040 341 5620
401 Huonekalupuuseppä29.1.Saimaan ammattiopisto,
Sampo
Imatran toimipiste
Koulukatu 5
55120 Imatra

Länsi-Uudenmaan koulutus-
kuntayhtymä, Luksia
Ojakkalantie 6
03100 Nummela

Länsirannikon Koulutus Oy,
WinNova
Professorintie 5
28600 Pori

Jokilaaksojen koulutus-
kuntayhtymä, Jedu
Opintie 2
85100 Kalajoki
Reima Mäntyranta, JEDU
reima.mantyranta@jedu.fi
044 769 2223
402 Ilmastointiasennus28.-30.1.OSAO
Kotkantie 2
90250 Oulu
Ari Kurtti, OSAO
ari.kurtti@osao.fi
044 703 7817
404 Maalaus ja tapetointi29.1.Koulutuskeskus Brahe
Kummatinkatu 3, liikuntahalli
92150 Raahe
Tuija Nurkkala, Brahe
tuija.nurkkala@raahenedu.fi
040 025 2138
405 Putkiasennus28.-29.1.OSAO
Kotkantie 2 A
90250 Oulu

Hyria koulutus Oy
Sakonkatu 1
11100 Riihimäki 
Jussi Vuoti, OSAO
jussi.vuoti@osao.fi
050 317 4847
406 Sähköasennus29.-30.1.Ylä-savon ammattiopisto
Asevelikatu 4
74100 Iisalmi

Länsirannikon Koulutus Oy Winnova
Satamakatu 19
26100 Rauma

Nivalan ammattiopisto JEDU
Maliskyläntie 2
85500 Nivala

Tampereen seudun ammattiopisto Tredu
Hepolamminkatu 10, S-talo
33720 Tampere
Kari Kenttä, Lappia
kari.kentta@lappia.fi
044 749 2714
407 Talonrakennus, kirvestyöt28.1.Tampereen seudun ammattiopisto Tredu
Kilpailupaikka ilmoitetaan myöhemmin

Ammattiopisto Lappia
Etappitie 4
95400 Tornio

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Satamakatu 19
26100 Rauma
Veijo Matala, Lappia
veijo.matala@lappia.fi
040 717 9966
408 Talonrakennus muuraus ja laatotus30.1.Vantaan Ammattiopisto Varia
Tennistie 1
01370 Vantaa
Veijo Matala, Lappia
veijo.matala@lappia.fi
040 717 9966
410 Viherrakentaminen/ikärajaton29.1.OSAO,
Kempeleen yksikkö
Piriläntie 155
90440 Kempele
Ismo Lindroth, Osao
ismo.lindroth@osao.fi
0500 258 340
411 Infrarakentaminen29.-30.1.Ylä-Savon ammattiopisto
Takojantie 9
70900 Toivala

TTS Työtehoseura
Kiljavantie 6
05200 Rajamäki 
Kai Niemelä, YSAO
kai.niemela@ysao.fi
040 079 8527

Jere Hänninen, TTS Työtehoseura
jere.hanninen@tts.fi
044 714 3834
501 Leipuri-kondiittori29.-30.1.OSAO, Kaukovainion yksikkö, palvelut
Kotkantie 2 C
90250 Oulu

Omnia, Espoon keskus
Lakelankatu 1
02770 Espoo
Maritta Vikeväinen, Osao
maritta.vikevainen@osao.fi
050 317 4774
502 Kokki29.1.Hyria Koulutus Oy
Sakonkatu 1, A-talo luokka A132
11100 Riihimäki

Länsirannikon Koulutus Oy WinNova
Tekniikantie 2, ravintola- ja catering/elintarvikeosasto, WinNovan palvelukadun päässä
28600 Pori

Koulutuskeskus Salpaus
Svinhufvudinkatu 6 E, 2. kerroksen opetuskeittiöt
15110 Lahti

Gradia Jyväskylä
Taulumäentie 45, Priimuksen kampus
40200 Jyväskylä

OSAO
Niittyrannantie 5, Kempele-Limingan yksikkö
90440 Kempele
Riikka Vanhala, Osao
riikka.vanhala@osao.fi
050 543 2836
504 Tarjoilija29.1.OSAO
Opetusravintola Hilikku
Kasarmintie 8 H
90130 Oulu

Omnia
Opetusravintola Henricus
Kirkkokatu 16 A
02770 Espoo

Gradia Jyväskylä
Priimus
Taulumäentie 45
40100 Jyväskylä

Länsirannikon Koulutus Oy
Winnova
Tekniikantie 2
28600 Pori
Pentti Ojala, Osao
pentti.ojala@osao.fi
050 309 2396
601 Automaatioasennus14.-16.1.Luksia
Toivonkatu 4
08100 Lohja

Tampereen ammattiopisto Tredu
Hepolamminkatu, S-talo
33101 Tampere

OSAO
Kotkantie 2 A
90250 Oulu
Tapani Mainio, OSAO
tapani.mainio@osao.fi
050 317 4743
602 Elektroniikka ja robotiikka29.-30.1.Tampereen seudun ammattiopisto Tredu
Hepolamminkatu 10, S-talo
33101 Tampere
Tommi Siren, Tredu
tommi.siren@tampere.fi
050 343 6744
603 CNC-koneistus/ikärajaton28.1.Kilpailijan oppilaitoksen
oma työsali
Pekka Suominen, Turun ammatti-instituutti
pekka.suominen@turku.fi
040 181 2704
605 Levy ja hitsaus29.1.Koulutuskeskus Salpaus
Vipusenkatu 5A
15230 Lahti

Gradia Jyväskylä
Viitaniementie 1C
40720 Jyväskylä

Tampereen seudun ammattiopisto Tredu
Hepolamminkatu 10
33101 Tampere

Savon ammattiopisto
Presidentinkatu 3
70101 Kuopio

Koulutuskeskus Jedu
Opintie 2
85100 Kalajoki
Mauri Liekola, JEDU
mauri.liekola@jedu.fi
040 150 8435
606 Kappaletavara-automaatio28.-29.1.OSAO
Kaukovainion yksikkö
Kotkantie 2 A
90250 Oulu
Harri Jylhä, Osao
harri.jylha@osao.fi
040 482 4980
P1 Puhdistuspalvelu29.1.Ammattiopisto Luovi,
Tornion toimipiste
Keskikatu 69
95400 Tornio

Attendo Mittumaari hoivakoti
Länsiranta 26
95400 Tornio 
Minna Keisu, Luovi
minna.keisu@luovi.fi
040 319 3125
P2 Logistiikka29.-30.1.Ammattiopisto Luovi 
Varikkotie 8
91500  Muhos  
Riku Kaajakari , Luovi
riku.kaajakari@luovi.fi
040 319 3159 
P3 Asiakaspalvelu ja myynti29.1.Kauppakeskus Zeppelin
Zeppeliinintie 1
90450 Kempele 
Pirjo Huikuri, Luovi
pirjo.huikuri@luovi.fi
040 319 3108 

#taitaja2020 #tunnetulevaisuus

Sinua saattaisi kiinnostaa myös

Oli tulossa upea tapahtuma – kiitos hyvästä yhteistyöstä!

Taitaja2020 Jyväskylä haluaa lähettää vielä kerran kiitokset kaikille Taitaja2020-matkassa mukana […]

Taitaja2020 Jyväskylä-tapahtuman peruuntuminen: vastauksia usein kysyttyihin kysymyksiin

Koronavirustilanteen ja valtioneuvoston päätösten perusteella toukokuulle suunniteltu Taitaja2020 Jyväskylä -tapahtuma […]

Taitaja2020 Jyväskylä -tapahtuma peruuntuu

Koronavirustilanteen ja valtioneuvoston suosituksen perusteella toukokuulle suunniteltua Taitaja2020 Jyväskylä -tapahtumaa […]

Tapahtuman pääyhteistyökumppanit